Tsitriin
“I co-create in harmony with Divine Will.”[1]
Tsitriini peetakse üheks kõige haruldasemaks kvartsi vormiks, mille toon varieerub tänu selles sisalduvale rauale kuldkollasest oranžika ja pruunini.[2] Ka nimetuse pälvis tsitriin tänu värvusele (ladinakeelne sõna citrina tähendab kollast), ent alles 16. sajandil, mil Saksa metallurg Georg Bauer (Georgius Aricola) sellele tänaseni tuntud nime pühendas. Varasemalt nimetati tsitriini pelgalt kollaseks kvartsiks.[3]
Lõviosa kommertslikust tsitriinist moodustub tegelikkuses kuumtöödeldud ametüstist, tähendab – kõige kuldkollasemad ning oranžikamad leiud ei pruugi olla loodustekkelised.[4] Ametüsti kuumutamine kristalli värvuse muutmiseks oli tavapärane praktika juba keskajal.[5] Looduses leiduv tsitriin on enamasti helekollane (sarnanedes safraniidile või kollasele topaasile) või hallikas-pruun. Kui tsitriin seguneb aga violetse ametüstiga, nimetatakse tekkinud mineraali ametriiniks.
Tsitriini hinnati vääriskivina juba vähemalt 3. sajandil eKr hellenistlikus Kreekas ning selle kasutamine jätkus Vana-Roomas.[6] Roomlased, seejuures, kasutasid seda sageli sügavtrükis (nt ehete reljeefsel süvendamisel). Šotlaste ja keltide jaoks omistas tsitriin Šoti mägismaasmaadel tähtsuse talismanina, mis peletab halbu mõtteid, kaitseb maohammustuste ja katku eest. Sellega kaunistati pistodasid, sõlgesid ja kildinõelu. Tsitriini tuntus kasvas mh tänu kuninganna Victoria õukonnale (kuninganna oli nimelt Šoti kultuuri suur austaja ning tsitriini kandmine oli seeläbi au sees).[7] Tsitriini populaarsus tõusis hüppeliselt ka maailmasõdade vahelise Art Deco kunstisuunaga, olles senistele pilkupüüdva tooni tõttu ning senistele klassikalistele teemantidele vahelduseks meeliskaunistuseks mitmetele tuntud Hollywood’i tähtedele.[8] Tänapäeval rõõmustab tsitriin oma köitva värvuse ning taskukohase hinnaga eelkõige ehtekunstnikke – tsitriinist valmistatakse ripatseid, kõrvarõngaid, sõrmuseid, prosse jt väärisesemeid.
Tsitriin julgustab endalt küsima: mis on see, mida ma soovin manifesteerida ning millised minu tänased tõekspidamised, mõtted ja soovid loovad minu tänast reaalsust? Kas minu sõnad ja teod on kooskõlas sellega, millele ma soovin oma energiat ja tähelepanu suunata?[9] Tsitriin toetab igasuguse külluse ja õitsengu ilmutamist. See on õnnelik ja helde kristall, mis innustab jagama seda, mis on, ning säilitada juba olemasolevat. Tsitriin jagab rõõmu, aktiveerides eneseväljendust, loovust, enesekindlust. Mentaalselt suurendab see keskendumisvõimet, võimaldab analüüsida olukordi ning juhtida neid endale soodsas suunas.[10] Tsitriini vibratsioon aitab mäletada, et rajal, mis teeb meid õnnelikuks, on meie manifesteerimissoovid Universumi poolt hoitud ja toetatud.[11] Loomingul on aeg materialiseeruda – joondu enda kutsumusega ning lase Kõrgemal Tahtel end emmata.[12]
Leiukohad: Brasiilia, Boliivia, Madagaskar, Venemaa, Prantsusmaa[13]
Keemiline koostis: SiO2
[1] “Ma koosloon harmoonias koos Kõrgema Tahtega.” N. Ahsian. The Crystal Ally Cards: Evolution Edition. Sedona, AZ USA: Crystalils Institute Press 2016, lk 115.
[2] N. Ahsian, R. Simmons. The Book of Stones. Citrine. Berkeley, California: North Atlantic Books 2015.
[3] E. Jenkins. Citrine. Travel News Namibia (esmakordselt ilmunud ajakirjas Flamingo, 07/2011). Kättesaadav: [https://www.travelnewsnamibia.com/uncategorized/citrine/].
[4] N. Ahsian, R. Simmons. The Book of Stones. Citrine.
[5] R. Duda, L. Rejl. Väike vääriskiviraamat. Praha: FINIDR 1996. Tõlge eesti keelde Sinisukk 1998, lk 74.
[6] N. Ahsian, R. Simmons. The Book of Stones. Citrine.
[7] E. Jenkins. Citrine.
[8] D. Federman. Modern Jeweler’s Consumer Guide to Colored Gemstones. Springer US 2012, lk 47.
[9] N. Ahsian. The Crystal Ally Cards: Evolution Edition, lk 116.
[10] J. Hall. Kristallide piibel. ERSEN: 2003, lk 118.
[11] N. Ahsian, R. Simmons. The Book of Stones. Citrine.
[12] N. Ahsian. The Crystal Ally Cards: Evolution Edition, lk 116.
[13] N. Ahsian, R. Simmons. The Book of Stones. Citrine.