Kristallipesa

Esileht / SAMMALAHHAAT

SAMMALAHHAAT

Sammalahhaat

Kuigi sammalahhaadil puudub tavapäraselt ahhaadile omane värvide vöötjas vahetumine, on üldlevinult aktsepteetud selle nimetamist ahhaadiks.[1] Ahhaate leidub mitmetes erineva läbipaistvusega värvitoonides.[2] Kui nn klassikaline ahhaat on hallikas, pruun või must (sageli heledamate vöötidega), kuulub ahaadi alla ka mitmeid erivärvilisi eksemplare, nagu sinine pits- või tormiahhaat, punane tuliahhaat ja kirju crazy lace ahhaat. Eripalgelise mustri tõttu on omaette nimetuse pälvinud teiste hulgas sammalahhaat, aga ka näiteks täht-, korall-, dendriit-, turitella, Botswana, India ja Mehhiko ahhaat.

Sammalahhaat on dentriitne ahhaat, mis on omakorda kvartsi rühma (täpsemalt kaltsedoni gruppi) kuuluv kristall. Klassikaline sammalahhaat on läbipaistvalt läbikumav, ent roheliste või pruunikate suletistega, mis kasvavad sammalt meenutava (dentriitja) mustrina.[3] Erinevalt nimest ei sisalda sammalahhaat taimi vm orgaanikat. Samblamuster kasvab läbikumavas ahhaadis olevates mikromõrades tänu sinna sisenevatele mangaani või raua oksiididele (nn ebapuhtustele), mille värvitoon sõltub omakorda teistest selles sisalduvatest metallijääkidest (nt kroom annab kristallile rohelise tooni).[4]

Veel on sammalahhaati nimetatud Mocha kiviks ning seda just ühe oma vanima leiukoha, Jeemenis asuva Mocha linna järgi. Nii on prantsuse keeles sammalahhaadi nimetus pierre de Mocka, hispaania keeles piedra de Moca ning saksa keeles Mokkastein. Juba Kreeka laulik Orpheus olevat öelnud, et sammalahhaadi kandmine tähendab Jumalikust soosingust osasaamist. Euroopas uskusid põllupidajad samalahhaadi võimekusse rikastada viljasaaki. 19. sajandi Inglismaal oli sammalahhaat populaarne ehtekivim ning talisman: leinasümbolina kasutati aga rubiinidest ümbritsetud sammalahhaati.[5] Tänapäevalgi väärtustatakse kristalli eripärast mustrist eelkõige ehtekunstis, kusjuures kauneimaid leide turustatakse “sambla” paremaks esiletoomiseks reeglina õhukeste kristallseibidena.

Maalähedase ja rahustava energia tõttu peetakse sammalahhaati üheks universaalsemaks stabiliseerijaks. Sammalahhaat maandab ärevust, toetab keskendumisvõimet, vastupidavust, tervendamist ning sihikindlat eesmärkideni jõudmist.[6] Optimismi toetav sammalahhaat on hingele kosutav ning julgustab nägema meid ümbritsevat ilu. Samuti seostatakse sammalahhaati materiaalse külluse, enesekindluse ja sisemise jõuga. Kristall edendab igasugust eneseväljendust ja suhtlemist ning ergutab usaldust, lootust ja uut inspiratsiooni.[7] 

Leiukohad: India, Brasiilia, Ameerika Ühendriigid

Keemiline koostis: SiO2

Vaata sammalahhaadist tooteid

 

sammalahhaat kristall   sammalahhaat   sammalahhaat poolvääriskivi



[1] N. Ahsian, R. Simmons. The Book of Stones. Moss Agate. Berkeley, California: North Atlantic Books 2015.

[2] R. Duda, L. Rejl. Väike vääriskiviraamat. Praha: FINIDR 1996. Tõlge eesti keelde Sinisukk 1998, lk 102.

[3] W. Schumann. Gemstones of the World. Sterling Publishing Company, Inc., 2009, lk 146.

[4] What Is Moss Agate? Geology In. Kättesaadav: [https://www.geologyin.com/2020/02/what-is-moss-agate.html].

[5] D.J. Conway, Brian Ed. Conway. Crystal Enchantments: A Complete Guide to Stones and Their Magical Properties. Clarkson Potter/Ten Speed 2011, lk 29.

[6] N. Ahsian, R. Simmons. The Book of Stones. Moss Agate.

[7] J. Hall. Kristallide piibel. ERSEN: 2003, lk 48.