Piltjaspis
Jaspis on üks paljudest tänapäeval kättesaadavatest kvartside kalliskivisortidest. See on läbipaistmatu ja ebapuhas ränidioksiidi (SiO2) sort ning mikrograanulilise kvartsi ja/või kaltsedoni ja muude mineraalide kogum.[1]
Jaspis on tihti mitmevärviline ja erimustriline – seda võivad katta kirjud laigud, jooned ja sõõrid. Just seetõttu on jaspisel palju erinevaid vorme, millest osa on nimetuse saanud loodusest, teised aga kaevandamispiirkonna, looma, värvuse või avastaja järgi. Jaspise kristalligrupi tuntuimad esindajad on verekivi ehk heliotroop, mookaiit, piltjaspis, rüoliit ehk vihmametsajaspis, ookeanijaspis, eldariit ehk kambaba jaspis, dalmaatsiajaspis, sebrajaspis, unakiit, Picasso jaspis jpt.
Tähendades täpilist või tähnilist kivi, on jaspis nime saanud kreeka (íaspis) või pärsia (ysam) keelest.[2] Jaspis oli kasutusel mitmetes iidsetes tsivilisatsioonides – kivi nime päritolu jälgi pidi minnes on selle mainimisi avastatud veel araabia, aserbaidžaani, pärsia, heebrea ja assüüria keeles.[3] 4. ja 5. sajandil eKr kasutati Hindustani poolsaarel rohelist jaspist arhailiste puuride tegemisel; pronksiaegsel Kreeta saarel ca 1800. aastal eKr tehti jaspisest templeid. Seda peeti pühaks ja kaitsvaks kiviks, mida kandsid nii šamaanid, preestrid kui kuningad. Vana-Egiptuses graveeriti jaspistele sümboleid “Surnute raamatust” ja maeti koos muumiatega, et kindlustada läbipääs surmajärgsesse maailma.[4] Põlisameeriklastele oli jaspis “vihmatooja” ja uute alguste kivi.[5] Jaspis oli Ka tänapäeval väärtustatakse jaspist on eriilmelise välimuse tõttu ehte- ja dekoratiivkunstis.
Piljaspisel kombineeruvad erinevad mustrid (näiteks voolu- või ladestumismustrid, dendriitilised jooned või värvivariatsioonid), mille tulemuseks on justkui stseenid või kujutised. Kuigi piltjaspiseid võib leida kõikjal maailmas, on konkreetsed värvid või mustrid ainulaadsed, sõltuvalt geograafilisest piirkonnast, kust nad pärinevad.
Oma maalähedase energiaga esindab jaspis turvatunnet, tugevust ja tervist. Jaspis soodustab meelekindlust ja julgustab olema iseendaga aus.[6] Samuti on jaspis rahustav ja toetab tasakaalu leidmist, iseendaga töötamist, sisekaemust ja tervikliku enda äratamist. Jaspis tõstab teadlikkust, aidates tunnetada sidet kõikide elusolendite ja Maaga.[7] Suunates märkama enda käitumismustreid, õpetab jaspis neid pehmelt muutma.[8] Piltjaspist seostatakse eriliselt oskusega taasühenduda planeet Maa energia ja iidsete teadmisega tasakaalukatest eluviisidest. Kaasaegse inimkultuuri üks kahjulikumaid efekte on lahutatus Maa teadvusest ning see on keskkonnale ja inimese psüühikale evinud erakordselt negatiivset mõju. Piltjaspise juhtlause on seega järgnev: „Ma olen Maa energia, ajaloo, sisu ja tulevikuga üks. Ma reisin läbi sisemise ruumi ja aja, et avastada püha teadmisi, ja ma kasutan oma rännakute vilju kõigi kõrgeimaks hüvanguks.“[9]
Keemiline koostis: SiO2
Leiukohad: kõikjal maailmas
[1] Jasper. Learning Geology 18.12.2016. Kättesaadav: http://geologylearn.blogspot.com/2016/12/jasper.html.
[2] R. Duda, L. Rejl. Väike vääriskiviraamat. Praha: FINIDR 1996. Tõlge eesti keelde Sinisukk 1998, lk 106.
[3] J. Kearney. A Layman's Look At the Revelation of Jesus Christ. Lulu Press, Inc, 2018.
[4] Melody, Love Is In The Earth. Wheat Ridge, CO: Earth-Love Publishing House, 1995, lk 344-345.
[5] William T. Fernie, The Occult and Curative Powers of Precious Stones. Blauvelt, NY: Rudolph Steiner Publications, 1973, lk 199.
[6] Judy Hall, The Crystal Bible (Cincinnati, OH: Walking Stick Press, 2003), lk 154-155.
[7] Melody, Love Is In The Earth (Wheat Ridge, CO: Earth-Love Publishing House, 1995), lk 344-345.
[8] Michael Gienger, Healing Crystals (Scotland: Earthdancer Books, 2009), lk 50-53.
[9] N. Ahsian, R. Simmons. Picture Jasper. The Book of Stones. Berkeley, California: North Atlantic Books 2015.