Oonüks
“I work on all my chosen tasks with clear focus, strong discipline, unrelenting perseverence and high efficiency.”[1]
Oonüks on ahhaat, mis kuulub kaltsedoni gruppi. Kaltsedon, seejuures, on üldnimetus, millega kirjeldatakse kõiki peeneteralisi kvartsi variatsioone, mis koosnevad õhukestest kiulise kvartsi kihtidest. Kaltsedone võib omakorda jaotada selle alusel, kas see on pooleldi läbipaistev või läbipaistmatu – esimesi nimetatakse seejuures ahhaatideks, teisi jaspisteks. Kõik kaltsedonid koosnevad aga peamiselt kvartsist, mis on üks planeedi Maa levinuimaid mineraale.[2] Ahhaati leidub paljudes erinevates toonides, kuid paremaks eristamiseks on mustale ahhaadile antud eraldi nimi – oonüks. Sardoonüksina kirjeldatakse samuti ühte ahhaati, mis erineb oonüksist üksnes värvikombinatsiooni tõttu (sageli pruunikas-punane).
Oonüks on saanud oma nimetuse kreeka ja ladina keelest, tähendades küünist või küünt. Kreeka mõjutustega Rooma mütoloogia kohaselt lõiganud armastuse jumal Cupid jumalanna Venuse sõrmeküüsi, mis tema igavikulisust sümboliseerides tsansformeerusid jõkke kukkudes kivideks.[3] Selline kirjeldus on võrdlemisi tabav: oonüksi süsimusta põhja põimuvad sageli heledamad hallikas-valged kaarjad vöödid. Vääriskivide turul on võldemisi sage kohata ka toonitud oonüksit, s.o mustaks värvitud kaltsedoni. Juba Vana-Rooma ajaloolane Pliny (Plinius) on kirjeldanud, kuidas tumendada oonüksit: esmalt leotatakse kivi suhkruvees, seejärel keedetakse seda kanges happes, mille käigus hape “sööb” suhkru ja vee ja jätab järele puhta süsiniku. Tänapäeval on tavapärane toonida oonüksit ka nt koobalt-värviga.[4]
Energeetiliselt peetakse oonüksit sisemise tugevuse ja meisterlikkuse kiviks, mis võimendab tahtejõudu, järjepidevust ja sihikindlust. Seda seostatakse võimega fokuseerida oma tähelepanu ning joondada energiat kõige efektiivsemal võimalikul moel. See on mõistlikkuse kristall, mis julgustab asendama osa liigsest emotsionaalsusest kaine ja selge rahu ning loogikaga.[5] Oonüks toetab eneseusaldust, võimekust näha kogemuste taga õppetunde ning oskust teha arukaid otsuseid.[6]
Keemiline koostis: SiO2
Leiukohad: Ameerika Ühendriigid, Lõuna-Aafrika Vabariik, Venemaa, Brasiilia, Mehhiko[7]
[1] “Ma töötan kõikide oma valitud ülesannetega selge fookuse, tugeva distsipliini, vaibumatu visaduse ja kõrge efektiivsusega.” N. Ahsian, R. Simmons. The Book of Stones. Onyx. Berkeley, California: North Atlantic Books 2015.
[2] What Is the Difference Between Agate, Jasper and Chalcedony? (03.03.2019) Geologypage.com. Kättesaadav: [http://www.geologypage.com/2019/03/what-is-the-difference-between-agate-jasper-and-chalcedony.html].
[3] E. W. Streeter. Precious Stones and Gems: Their History, Sources and Characteristics. G. Bell & Sons 1892, lk 312.
[4] Onyx. American Gem Trade Association. Kättesaadav: [https://agta.org/education/gemstones/onyx/].
[5] N. Ahsian, R. Simmons. The Book of Stones. Onyx.
[6] J. Hall. Kristallide piibel. ERSEN: 2003, lk 207.
[7] Ibid.