Kaltsiit
“I trust myself to act upon my Divinely inspired gut instinct.”[1]
Kaltsiit on saanud nimetuse kreeka keelest, tähendades sõna “lubi”. See on aga tingitud tõsiasjast, et sageli peetakse kaltsiumkarbonaati (kaltsiidi keemilist komponenti) ekslikult lubjaks. Kaltsiiti tuntakse enam kui 300 kristallivormis, millest tuntumad on koerahamba- ning Islandi pagu ehk optiline kaltsiit. Kuigi need ei ole spetsiifilised kaltsiidi sordid, koosnevad ka stalaktiidid, stalagmiidid jt koobastes leiduvad moodustised kaltsiidist. Kaltsiit on üks maailma levinumaid mineraale, moodustades ca 4% maakoore massist.[2] Niisamuti koosnevad valdavalt kaltsiidist veel näiteks marmor ja oonüks.[3] Kaltsiit on levinud kristall, mida leidub kõikidel kontinentidel. Värvilt varieerub see lumivalgest sinise, kollase, roosa või roheliseni; optiline kaltsiit on aga sootuks läbipaistev. Robert Simmons on öelnud, et kui olla otsuse ees valida eluteel töötamiseks vaid üksainus kristall, oleks kaltsiit erakordselt ahvatlev variant – selle värvuste ja vibratsioonide rohkus on rikkalik ning toetab rõõmu kogemist kõikides elu aspektides.[4]
Juba Vana-Egiptuses oli kaltsiit oma imetabase välimuse tõttu üheks kõrgeimalt hinnatumaks kiviks (ehkki toona nimetasid nad ise seda Egiptuse alabasteriks). Kaltsiit ei olnud mitte ainult ehitusmaterjal, vaid sellest vormiti vaase, kausse, sakrofaage, altareid, templiteesid ning koguni kujusid. Püramiidide sisustuses olid erinevad kaltsiidist anumad tavapäraseks nähtuseks.[5] Ka tänapäeval valmistatakse kaltsiidist dekoratsioon- ja sisustuselemente ning värvilisi sortimente väärtustatakse ehtekunstis, enamasti ripatsite ja amulettidena.
Energeetiliselt toetab kaltsiit iseenese sisetunde ja seeläbi Kõrgema juhatuse järgimist. Vahel jõuab impulss ette ratsionaalsest loogikast ning iga kord ei peagi olema vastust küsimusele “miks”. Sisemise kutse äratundmisel julgustab kaltsiit loobuma hirmudest ja kahtlustest ning astuma uue seikluse esimest sammu – vahel võib selline tee osutuda soovituni jõudmiseks koguni kiiremaks või lihtsamaks.[6] Kaltsiiti seostatakse kõrgema teadvuse avanemise ja psüühilise võimekusega, mis kiirendab arengut ning õpetab vabastama seisvat energiat.[7] Kaltsiidi variatsioonide rohkuse tõttu seostatakse selle eri värve veel täiendavate toetavate potentsiaalidega.
Leiukohad: Peruu, Slovakkia, Ameerika Ühendriigid, Brasiilia[8]
Keemiline koostis: CaCO3[9]
[1] “Ma usaldan end tegutsemaks inspireerituna oma Kõrgeimast sisetundest.” N. Ahsian. The Crystal Ally Cards: Evolution Edition. Sedona, AZ USA: Crystalils Institute Press 2016, lk 121.
[2] Calcite (Calcium Carbonate). Ohio History Central. Kättesaadav: [https://ohiohistorycentral.org/w/Calcite_(Calcium_Carbonate)].
[3] R. Duda, L. Rejl. Väike vääriskiviraamat. Praha: FINIDR 1996. Tõlge eesti keelde Sinisukk 1998, lk 155.
[4] N. Ahsian, R. Simmons. The Book of Stones. Calcite. Berkeley, California: North Atlantic Books 2015.
[5] D. D. Klemm, R. Klemm. The building stones of ancient Egypt – a gift of its geology. African Earth Sciences 33 (2001), lk 640. Kättesaadav: [https://personal.utdallas.edu/~rjstern/egypt/PDFs/General/KlemmStonesJAES01.pdf].
[6] N. Ahsian. The Crystal Ally Cards: Evolution Edition, lk 122.
[7] J. Hall. Kristallide piibel. ERSEN: 2003, lk 89.
[8] J. Hall. Kristallide piibel, lk 88.
[9] Calcite. Mindat.org. Kättesaadav: [https://www.mindat.org/min-859.html].